Úsvit lepších časů?

Generální ředitelka Paradoxu (CEO) Ebba Ljungerud, která vedla firmu od roku 2018, včera (2.9.2021) s okamžitou platností odstoupila z funkce. Paradox její rezignaci odmítl komentovat. V oficiální zprávě je řečeno, že odchází kvůli „kvůli odlišným názorům na strategii společnosti a její budoucí vývoj“. Jedná se o druhou velkou personální změnou v Paradoxu. Bývalý hlavní reklamní ředitel Daniel Goldberg oznámil svůj odchod 25. srpna. Znalci tvrdí, že mezi oběma odchody není žádná přímá souvislost.

Rezignace platí okamžitě, ovšem Ebba „ještě chvíli zůstane, aby zajistila hladké předání funkce“. Do nejvyšší pozice se vrací bývalý CEO Paradoxu Fredrik Wester, který v roce 2018 rezignoval a jeho místo zaujala právě Ebba. Wester byl předtím ve funkci téměř deset let.

Nejprve se podíváme na oficiální korporátní žvásty a pak si je přeložíme do češtiny. Korporát, reprezentovaný předsedou představenstva Hakanem Sjunnessonem, praví:

„Ebba jako generální ředitelka společnosti Paradox Interactive odvedla fantastickou práci. Za jejího vedení došlo k posílení a růstu organizace, hráčské základny a našich herních projektů, které společnosti poskytují silný základ pro budoucí růst. Litujeme, že se rozhodla odejít a přejeme jí do budoucna vše nejlepší.“

Aha. Fantastickou práci. Tak se podíváme.

Rostoucí herní projekty:

Duben 2019 – Imperator: Rome – totální propadák. Za dva roky ho nedokázali vytáhnout z průšvihu a nakonec ho zařízli.
Září 2020 – Crusader Kings III – očekávala se bomba a je to jen celkem slušný průměr.
Prosinec 2020 – Empire of Sin – spousta chyb, nenaplněné očekávání. Hra má podle recenzí potenciál, mohla by být dobrá, ale není.
Duben 2021 – Europa Universalis IV – Leviathan – průšvih jako kráva. V mechanikách hry rozbili všechno, co šlo rozbít. Doteď to pracně lepí a ještě dlouho to asi lepit budou.
Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 – odloženo, odloženo, odloženo a zase odloženo. Zatím snad do roku 2022, ale není to jisté. Spekuluje se, že to nakonec zaříznou jako Imperátora.

Posílení a růst organizace:

Začátkem tohoto roku Ebba Ljungerud připustila, že Paradox „není spokojen“ s výsledky za 1. kvartál a řekla, že společnost „by si mohla vést lépe“. Paradox se nedávno pokusil zdražit hry. Toto rozhodnutí však nakonec stáhl. V únoru 2019 sice dosáhl rekordních zisků, ale letos ve srovnání s předchozím rokem jeho zisky výrazně poklesly.

Ano. Opravdu základna pro budoucí růst.

To je jen krátký výčet „úspěchů“, ke kterým došlo za vlády Ebby Ljungerud. Stížností na upadající kvalitu her Paradoxu neustále přibývá. Bylo by samozřejmě nespravedlivé tvrdit, že za všechny neúspěchy může právě Ebba Ljungerud, ale když je jednou CEO, je to ona, kdo vede společnost určitým směrem a zodpovídá za její úspěšnost. Pokud se společnosti takhle výrazně nedaří, je to prostě její vina a není o čem diskutovat. Na nápravu některých chyb měla naše milá Ebba dost času. Jasně, uznávám, že sluničkaření, genderová korektnost, dosazení žen na historické pozice králů a papežů a odstranění „fašistického“ DEUS VULT jsou pro lidstvo významné a obohacující, ale hráči by raději dostali kvalitnější hry.

Probrali jsme úspěchy a teď si můžeme přeložit korporátní žvásty do češtiny:
„Ebba pohnojila všechno, co šlo pohnojit. Za jejího vedení šel celý Paradox do kopru, vyrobil si horu problémů, přišel o zisky a bude mít co dělat, aby se z toho vyhrabal. Jsme rádi že jde Ebba do… pryč, doufáme, že už ji nikdy neuvidíme a že bude dělat kariéru někde jinde.“

Víte, co mám z těch korporátních plků nejraději? Roztomilou frázi „ještě chvíli zůstane, aby zajistila hladké předání funkce“. V češtině to znamená „dáme jí trochu času, aby si vyklidila kancelář, odevzdala průkazku a vypadla“. Zažil jsem dva odchody velkého bosse a bylo to velmi podobné.

Nebudu zastírat, že mám z jejího odchodu radost. Kromě jiného ji podezírám, že má značný podíl na příšernosti obsahu Holy Fury (posledního DLC k CKII). V minulých letech jsem sledoval děni v Paradoxu s rostoucí nechutí a doufám, že nyní přijdou lepší časy. Ebbě Ljungerud přeji, aby se jí v další kariéře dařilo co nejlépe. Hlavně ať je to co nejdál od Paradoxu.

WhiteHorse