EUIV – příručka pro začínající hráče

Europa Universalis IV je složitá, komplexní a obtížná hra. Její složitost mnoho hráčů odrazuje, zejména když mají hrát v angličtině. Nyní je sice k dispozici čeština, ale složitost hry to nijak významně nesnížilo. Abych začínajícím hráčům usnadnil vstup do světa EUIV, napsal jsem krátkou příručku, ve které popisuji základní mechaniky hry a jejich návaznosti. Hráč by z ní měl pochopit, proč se mu ve hře děje to, co se děje. Není to referenční manuál, detailně popisující každý prvek. Vysvětluje jen ty nejdůležitější věci, které je vhodné sledovat a na které je dobré při hře dávat pozor.

Napadlo by vás jít do banky žádat o hypotéku, kdybyste nevěděli, že nějaká hypotéka existuje a získáte ji v bance? Nenapadlo. Ve stejné situaci je hráč, který začíná s EUIV. Hra obsahuje mechaniky a metody, o kterých začínající hráč neví a proto ho ani nenapadne, že by je měl někde hledat a mnohdy neví, co má vlastně po začátku hry dělat.

Příručka k HOI4, kterou jsem před časem vytvořil s Bostončanem, měla úspěch a velmi slušný počet stažení. Lze předpokládat, že mnoha hráčům pomohla lépe pochopit dění ve hře. Stejný účel má i tato příručka a pokud někomu pomůže rychleji pochopit hru, nepsal jsem ji zbytečně. Zkušení hráči by určitě některé věci dělali jinak, jenomže oni už znají a vědí. Jsou to zkušení hráči. Moje příručka má usnadnit život těm nezkušeným a pomoci jim nějaké zkušenosti získat.

I když se třeba nestanou mistry EUIV a budou stále hrát na nejnižší obtížnost, bude je to bavit. A to je na tom to nejdůležitější.

Příručka

WhiteHorse