Vopravdickej frajer hraje WiTE2

Vopravdickej frajer je totiž wargamer. Člověk, který se válkou zabývá do nejmenších detailů, který ví, jaké těsnění měly pod hlavou motory Panzeru IV a který si při spatření majnstrýmových arkádiček typu HOI4 jen pohrdavě odplivne. Gary Grigsby War the East 2 je ta nejkomplexnější a nejsložitější válečná strategie, jakou lze na herním trhu najít.

Mimochodem tahle hra má kořeny v polovině 80 let minulého století, kdy vznikla pod jménem Válka v Rusku a Gary Grigsby dokázal i s tehdejší grafikou vytvořit strategické veledílo.

Takhle to vypadalo v osmdesátkách

Recenzenti se shodují, že její evoluce ve formě WiTE2 ji posunula na další příčku dokonalosti. Recenzenti se však také shodují, že je nutné přečíst 520 stránkový manuál. Zvládnout takovou porci hutného a složitého anglického textu není snadné ani pro kovaného angličtináře. Nevěřte jim, nemusíte přečíst 520 stránek manuálu. Bohatě stačí přečíst pouhých 444 stránek, které jsem přeložil.

Koncem září mi jeden hráč poslal zprávu, že manuál na WiTE (1) byl fajn a ptal se, jestli je nějaká šance i na dvojku. Odpověděl jsem, že šance je mizivá, protože očekávám drsný paradoxí podzim. Drsný paradoxí podzim se však nekoná a protože mě tahle hra vždycky zajímala, pojal jsem to jako dvoufázový tréning a z manuálu WiTE2 jsem přeložil to nejdůležitější. Není to samozřejmě nic pro lidi, jejichž bojové schopnosti ustrnuly u Fortnite a jen tak tak si dokážou přeslabikovat statusíčky na fejsbůčku, ale naši hráči, vyškolení tunami textů v Grand Strategy, to určitě zvládnou.

Chcete bejt vopravdický frajeři? Tak prostudujte manuál a hurá na východní frontu. Zkuste dokázat, že to umíte líp, než ten pošahanej frajtr s knírkem.

Nezapomeňte na to nejdůležitější: Amatéři studují taktiku. Profesionálové studují logistiku.

Manuál

WhiteHorse