Základní otázka překladu, Paradoxu a vůbec

Když překládáte sračky, nevyjde vám z toho Shakespeare, ani kdybyste se rozkrájeli. Vyjdou vám z toho zase jen sračky. Nedávno vyšlo patrně poslední DLC k Crusader Kings 2. Paradox už naznačil, že se tím dál nebude zabývat a v posledním vzepětí nahrnul do DLC to nejhorší, co mohl. Nahrnul tam do 20 267 řádků celkových 765 normostran. A nezasluhuje si to žádné eufemismy. Jsou to sračky.

Začal jsem to překládat a hned na začátku mě otrávilo, že na asi 150 řádcích zevrubně řešíme náboženskou konverzi. Budiž, je to vopruz, ale jmenuje se to přeci Holy Fury a zatím není tak zle. Zle začalo být na řádku 1241. Jsme těhotní. To je v podstatě fajn, protože dynastii je nutno udržovat, jenomže… Jsme tedy těhotní (zvracíme, chřadneme, chlastáme, kouříme hašiš, máme deprese, hrabe nám z toho, žereme jak mlejn, nežereme vůbec) a řádky vesele plynou. Máme o budoucí dítě obavy (nemáme obavy, manžel má obavy, někdo jiný z rodiny má obavy, nikdo nemá obavy). Těhotenství je brnkačka (není brnkačka, je rizikové, asi umřeme, asi neumřeme, asi neporodíme, asi porodíme, asi nám z toho hrábne), zkrátka probíráme to tak nějak ze všech stran, detailně a poměrně naturalisticky. Neměl jsem čas se zabývat samotnou hrou, ale doufám, že zejména to zvracení, krvácení a další doprovodné efekty tam budou náležitě ztvárněny.

Na řádku 1511 jsem se zaradoval, že ta blbka konečne porodila (umřela, zešílela, uzdravila se, potratila) a bude od ní pokoj. Kdepak. To byla jen přestávka. Už na řádku 1703 těžce rodíme a po nějakých 110 řádcích porodu – hádejte co? Ano! Jsme těhotní! Řešíme, že těhulka moc žere (moc pije, málo žere, má deprese, moc mluví, málo mluví, vůbec nemluví, kouří hašiš) a další fůru neskutečně otravných pitomostí. Když něco překládáte, uděláte si poměrně rychle představu, co je ve hře nového. Takže vám to řeknu. Nic. Vůbec nic. Paradox jen bičuje mrtvého koně a snaží se z něj vyrazit poslední potácivé kroky. Zatím jsem se v překladu dostal na řádek 3100 (asi 175 normostran) a pořád jsme co? Pořád jsme těhotní. Napadlo mě podívat se, jak že to máme s tím těhotenstvím dál. Poslední zmínku o těhotenství (a že jich tam ještě je) jsem našel na řádku 19 692. Připadám si jak na Mimibazaru. Za tohle fakt někdo zaplatí?

Nebaví mě to. Nebaví mě to a nemám motivaci. Nevím, jestli to vůbec dodělám. Zcela určitě ale vím, že jestli Paradox vydá ještě nějaké DLC k CK2, už ho překládat nebudu. Jsem na to sám a tohle nemám zapotřebí. Měl jsem dvě nabídky na spolupráci, které vypadaly nadějně a z obou sešlo. Nejspíš hned poté, co si zájemci prohlédli, do čeho by měli jít.

Předevčírem vyšlo DLC ke Stellaris. Toho je „jen“ 174 normostran. Zatím jsem na něj četl chválu a vzhledem k podstatným změnám, které tam Paradox udělal, by to nemuselo být špatné. Kromě toho mám na tenhle překlad spolupracovníka, který pravděpodobně nevycouvá. Když to dobře půjde, mohlo by to být do vánoc. Teď se tedy budu věnovat Stellaris a Holy Fury odkládám ad acta. A protože se očekává také DLC k HOI4, bude to asi odklad na hodně dlouho.

Až budu mít čas a náladu zabořit se znovu až po krk do sraček, možná se k Holy Fury zase vrátím. Nakonec trocha bičování nikdy neškodí a velí mi to i profesionální hrdost. Rozhodně to ale nemá prioritu a už ji to ani nikdy mít nebude.

WhiteHorse

PS: Odpověď na základní otázku z titulku překvapivě není 42.