Podzimní lámání chleba

Je podzim, probíhá PDXCon a to je čas, kdy se láme chleba. Je čas rozhodnout se, jak dál a co se bude udržovat. Paradox oznámil, co nás čeká a co nás nemine a já udělám totéž. Nejprve trochu statistiky.

Počet stažení a verzí češtin češtin k jednotlivým hrám (ke dni 20.10.2019):

1) Hearts of Iron 4 (verze 1.7)           6 585x   (celkem 12 verzí)
2) Crusader Kings 2 (verze 2.8.2.3) 5 157x   (celkem 10 verzí)
3) Stellaris (verze 2.2.7)                   1 817x * (celkem 36 verzí)
4) Imperator: Rome                            600 x    (2 verze)
5) Victoria 2                                           73x    (1 verze)

*) U Stelaris je počet stažení trochu zavádějící kvůli počtu jednotlivých verzí vydaných češtin, takže ve skutečnosti můžeme počítat kolem 2 500 – 3 000 stažení. Žádná jiná hra nemá tolik updatů.

Ze statistik vyplývá, o jaké hry je zájem a o jaké zájem není. Že má málo stažení Victoria 2 není překvapení, protože je to 10 let stará hra. Překvapení to není ani u Imperátora. To je propadák, který bude Paradox v bezesných nocích ještě dlouho strašit. Takže jak to bude dál a co budu překládat? Vezmu to pěkně postupně.

 

Crusadrer Kings 3

Král je mrtev, ať žije král! Paradox ohlásil na příští rok vydání nové hry. Nic nevzbudilo větší zájem, než CK3. CK2 je hra, která Paradoxu udělala jméno a po osmi letech a nesčetných rozšířeních předává žezlo svému nástupci. CK3 by měla být údajně hra příjemnější a snadněji ovladatelná. Bude mít lepší grafiku, lepší menu (jako Imperátor? No těbůh…) a spoustu nabídek, které se zobrazí jen v případě potřeby. Paradox slíbil i nového průvodce, který hráči pomůže s orientací v rozsáhlém středověkém světě a ukáže mu způsoby a cesty, které by ho nenapadly. Zatím není o hře moc informací a jediný trailer, který je k dispozici, je úplně k ničemu. Jen krátký filmeček, který vám o hře nic neřekne. Tak alespoň dva screenshoty.

Budu to překládat? Uvidíme, až to vydají. Záleží především na organizaci textů. Jednoduše řečeno – jestli to vůbec půjde.

 

Hearts of Iron 4 – La Resistance

 

Zavede větší možnosti pro hnutí odporu a nový systém špionáže. Vypadá to, že by to mohla být úplně nová hra o francouzském odporu. La Résistance nám poskytne zpravodajskou agenturu, kde budeme cvičit vyzvědače a posílat je na různé operace, jako je podpora hnutí odporu, příprava spolupracovníků na podporu vlády po vaší invazi a luštění kódované komunikace, která vám přinese výhodu na bojišti. Bude zkoumat různé větve, které odemykají zajímavé bonusy a speciální tajné mise. Koho to nebude zajímat, může agenturu využít jen k obraně před cizími špiony.

Přinese také nové průzkumné jednotky, průzkumná letadla a obrněná auta, která mohou pomoci najít a zlikvidovat nepřátelské jednotky. Podle Paradoxu rozšíření přinese i několik zajímavých možností pro jednotlivé země. Francie získá nová národní zaměření pro Svobodnou Francii na obnovu monarchie a Španělsko získá nová zaměření a další občanskou válku. Změny se uskuteční i v systému hry. Mají zahrnovat lepší interface bitevních plánů, leteckých operací a další významná zvýšení životní úrovně.

Hráč bude moci své agentuře přiřadit vlastní symbol. No není to úžasné? Datum vydání DLC zatím nebylo určeno.

Budu to překládat? Ano.

 

Stellaris se dočká dalšího rozšíření a nové rasy

 

Paradox vydá nové rozšíření pro Stellaris pod názvem Lithoids už 24. října. Budou v něm nové portréty a nové druhy. Koncem roku vyjde DLC Federations. Přidá sedm nových federací, další funkce, galaktický senát a další možnosti komunikace s ostatními vládami a aliancemi. Každá z federací bude zaměřená na něco jiného (obchod, těžbu a podobně). Galaktický senát bude taková obdoba vesmírného společenství národů. Její členové budou hlasovat o různých záležitostech, které ovlivní všechny jeho členy. Dofejme, že se nebude jednat o tak neschopnou organizaci, jako je naše OSN.

Budu to překládat? Ano.

 

Imperator: Rome – update a DLC zdarma

Imperátor je průšvih a Paradox to moc dobře ví. Snaží se ze všech sil napravit, co pohnojil přílišnou bohorovností a neustále pracuje na vylepšení hry. Pozdě, ale přece. Pořád ale přetrvává chaotické uživatelské prostředí a naprosto zoufalá diplomacie. Snaha o nápravu tady však je a doufejme, že není pozdě. Jako náplast na naše rozervaná srdce Paradox slíbil zdarma DLC Punské války. Deset unikátních misí pro Římskou říši, deset pro Kartágo, nové modely lodí a tři dodatečné skladby. Tak uvidíme, jestli se z toho podaří něco vykřesat. Zatím to vypadá slibně, ale škody už vznikly a napravit je nebude snadné.

Budu to překládat? Uvidíme. Tenhle propadák je adeptem na vyřazení číslo jedna.

 

Závěrečný souhrn: Jestli Paradox nespáchá prasárnu podobnou Holy Fury (DLC pro CK2, rozsah 800 normostran), budu se snažit udržet všechny hry s aktuální češtinou. Výhodou je, že CK2 už vypadlo z pelotonu. Loni na konec roku nahrnuli takové množství nových textů, že jsem se s tím vypořádal až letos v červnu. Tohle už nehodlám opakovat. Takže uvidíme podle obsahu nových DLC a updatů. Když toho bude moc, skončí Imperátor v propadlišti dějin. Na aktualizaci propadáků nebudu plýtvat časem a energií.

WhiteHorse