Král je mrtev, ať žije král

Včera vyšla nová paradoxí hra Crusader Kings III. Recenzenti radostně křepčí a předhánějí se ve zpěvu oslavných písní, do kterých jen tu a tam zaskřípá falešný tón sdělení, že všechno není tak nablýskané, jak by se očekávalo. Kritické hlasy hovoří o chaosu v menu, špatně udělaném boji, přitroublé AI a sice mocně vychvalovaném, nicméně stále ještě nedotaženém a informačně nepříliš podařeném tutoriálu. Na to jsme koneckonců ve hrách Paradoxu už tak nějak zvyklí. Vypadá to, že CKIII je velmi dobrá hra a neměla by se opakovat situace s Imperátorem. Podle všeobecného názoru bude CKIII bomba, pecka, megaúspěch, superhra, aleluja hosana, Pán budiž pochválen a tak dále. Přeloženo do normální řeči – bude to celkem fajn hra a bude stát za překlad.

Proto jsem se do toho pln zvědavosti a obav zanořil, abych prozkoumal, jak se to má s texty a případným překladem. A výsledek? Jedna dobrá zpráva a jedna špatná zpráva.

Dobrá zpráva: Paradox se nedopustil žádných „novátorských“ činů a texty mají obvyklou strukturu. Na rozdíl od Imperátora mají opravdový fungující formát UTF-8, takže není žádný problém s diakritikou. Nemusejí se tedy provádět žádné kejkle s fonty a čeština prostě nahradí angličtinu.

Špatná zpráva: Moje nejhorší obavy se nenaplnily. Moje nejhorší obavy byly dalece překonány. Je tam 6 MB textů ve 483 souborech, celkem 1953 normostran (slovy tisíc devět set padesát tři normostran), přičemž ještě nějaká ta normostrana přibude v různých postraních souborech nastavení a dalších vymožeností (odhaduji to tak na dalších 10).

Resumé:
Budu to překládat. Protože je to tak velké množství textu, znamená to pozastavení překladů všech ostatních her na neurčito. Protože ostatní hry jsou v podstatě hotové a jakýkoliv další přídavek znamená jen dojení peněz z hráčů, nebude to žádná tragedie.

Překlad zahájím v nejbližších dnech. Nejprve ovšem musím vyextrahovat všechny texty, které je nutné přeložit, a stanovit bojovou strategii. Pokud by měl kdokoliv zájem podílet se na překladu, nechť mi napíše na mailovou adresu, uvedenou na pravé straně (kontakt). Každá pomocná ruka bude dobrá. Tohle rozhodně nebude brnkačka.

WhiteHorse