Imperator:Rome – ještě jednou a podrobněji

Mohli bychom se o této hře dozvědět nějaké bližší podrobnosti? Trochu jsem se porozhlédl a zjistil jsem, že ano. Narazil jsem na rozsáhlý článek, který by vás mohl zajímat.

______________________

Je rok 304 př.nl a malý italský městský stát, nazývaný Řím, ještě nezačal ani snít o velikosti, které jednou dosáhne. Nedávno oznámená velkolepá strategie Paradoxu Imperator: Roma vám umožní vzkřísit ony pohnuté časy. Řím má kolem sebe výbojné barbarské kmeny, na jihu sílící středomořskou velmoc Kartágo a jsou tu i státy, které po sobě zanechal předčasně zemřelý Alexandr Veliký. Je nutné na rovinu říci, že s vedením Říma (nebo kterýmkoliv jiným hratelným národem) budete mít setsakra těžkou práci.

Paradox Development Studio (známé svými strategiemi jako jsou Crusader Kings II či Stellaris) naposledy řešilo dobu Říma v roce 2008 v Europa Universalis: Roma. To však byla jen drobná odbočka. Imperator je počátkem nové frančízy s vlastní identitou, i když si z ostatních her studia hodně vypůjčil.

Rozsah, měřítko a podrobnostmi mapy jsou téměř šokující. Paradox prošel v grafice dlouhou cestu od Hearts of Iron 3 nebo Crusader Kings II a nabízí tak detailní grafiku, že můžete spočítat řemínky na sandálech legionářů a podrobně sledovat dynamický růst měst zároveň s růstem jejich populace. Kopcovitý terén Itálie a šumící modré vlny, které narážejí na její břehy, představují zatím nejlepší vzhled strategické hry od Paradoxu.

Řím sice bude hlavní hvězdou hry, ale  mapa se rozkládá od Irska na severovýchodě až po Africký roh na dalekém jihu, obsahuje celou Indii a část Tibetu na východě a dokonce i malou část Norska a Švédska na severu. Existuje více než 7000 odlišných regionů. Jedná se o grand strategy, postavenou na řešení, které jsme nikdy předtím neviděli.

Hra je osídlena až absurdním počtem kmenů – je jich mnohem víc, než zná průměrný student historie. Hratelní budou všichni, od Brigantů v severní Británii přes Celtiberjany ve Španělsku až po Sogdiany v severovýchodní Persii. Dále zde budou velcí mocenští hráči, například Seleucidové, Kartágo a indická Maurjovská říše. Hra se bude vyvíjet různým způsobem, podle toho, zda budete hrát za království, třeba ptolemaiovský Egypt, kmen typu keltských Avernů, nebo republiku, jako je Řím. Budou také existovat způsoby, jak změnit jejich status. Jako kmen se například usadíte a vytvoříte království nebo republiku, která bude v občanské válce svržena diktátorem. Bude také možné, aby se z nepřekročitelných okrajů mapy vyrojili noví nepřátelští barbaři.

Základem hry budou populace. Populační jednotky (zřejmě jako ve Stellaris), které při dostatku potravin porostou, zmenší se při jejich nedostatku, mohou se přemístit, kolonizovat neosídlené oblasti a poskytovat říši různé zdroje. Každá populace bude mít svou kulturu a náboženství, které však nebudou poskytovat přímé bonusy nebo penalizace. Populace budou mít i svou hodnotu štěstí, která určí, zda bude populace působit potíže, či nikoliv.

Ve hře budou k dispozici čtyři typy populací: občané, svobodní lidé, kmeny a otroci. Občané jsou intelektuální elitou vašeho státu, usnadňují obchod a jsou motorem pokroku ve vědě a vynálezech, které vašemu státu poskytnou silné bonusy. Není to však nejproduktivnější skupina obyvatel a nebudou si chtít ušpinit tógu krví. Svobodní lidé budou zásobárnou většiny vašich pracovních sil a armády, budou plátci daní a vaše vláda se bez nich neobejde. Otroci jsou páteří starověké ekonomiky. Od kmenů lze získat nějakou pracovní sílu a vojáky, ale zdaleka ne tolik, jako od svobodných lidí, kteří byli plně integrováni do civilizované společnosti.

Svobodné lidi bude možné povýšit na občany, ale pokud tuto výhodu budete poskytovat příliš marnotratně, aniž byste dobyli novou zemi nebo získali nové otroky, utrpí tím vaše ekonomika. Na druhou stranu se svobodní lidé, kteří své syny a zdroje poskytovali republice bez viditelné odměny příliš dlouho, mohou stát vzpurnými a rozpoutat destruktivní sociální bouře, které ve skutečnosti nakonec starověký Řím zničily.

Některá okrajová společenství budou mít přístup pouze ke kmenům a otrokům a pokud nepřijmou některé civilizované způsoby, ztíží jim to možnost konkurovat velkým středomořským říším. Paradox ještě nechtěl zveřejnit podrobnosti o mechanice kmenového chování, avšak uvedl, že kmeny jsou sice obecně slabší, ale pružnější než zavedené říše a že bude možné zahrát i takové historické události, jako kimberské a teutonské pochody hlubokými lesy Německa a následné zpustošení části Španělska a Itálie v prvním století před naším letopočtem.

Hra za tyto barbary bude obsahovat nejen dobývání, ale také nájezdy na bohatější země za účelem získání peněz a otroků, po kterých se zase ztratí v mlze. Pro podnikavou velmoc, jakou Řím bezpochyby je, bude konec konců možné se s těmito barbary dohodnout a kodifikovat je jako klientská království, která zajistí více zdrojů pro její vojenskou mašinerii.

Zatímco obyčejní lidé, obývajících vaši říši, budou modelováni populacemi, důležití politici, generálové a hlavy států budou představovány postavami s kompletními 3D obličeji, které postupně stárnou a umírají.  Existuje také systém statistik, který vypadá trochu jako „Crusader Kings Lite“ s postavami, které mají různé vlastnostní hodnoty, které určí jejich efektivitu při různých činnostech od velení v armádě až po funkci guvernéra provincie.

Tyto postavy budou často členové významných rodin, které přistupují k moci stejně jako politické frakce v republikách, například populisté, militaristé a náboženští fanatici. Odmění vás za to, že jednáte v souladu s jejich názory a nebude se jim líbit, pokud budete jednat proti jejich názoru. Není zde žádný detailní systém vztahů jako u Crusader Kings II, ale postavy se mohou navzájem považovat za přátele nebo soupeře, což ovlivní jejich vzájemné působení. Důležité je ale to, že vždycky budete hrát za stát, ne za rodinu nebo frakci.

Postavy svůj vliv uplatňují prostřednictvím důležitosti, loajality a korupce. Postavě s kariérou v republice poroste důležitost, což je určitý způsob plné seberealizace. Důležité osobnosti očekávají více poct, guvernérské posty a velení v armádě, přičemž jejich loajalita se pravděpodobně bude zhoršovat, pokud budou mít pocit, že nedostávají, co jim náleží.

Zkorumpované postavy sníží váš příjem především utrácením za různé luxusní zboží. Osoby s nízkou loajitou mohou zahájit občanskou válku, zejména pokud už dlouho velí stejným legiím. Armády totiž budou postupně loajálnější svému veliteli, než senátu nebo vládci. Za normálních okolností budete v těchto konfliktech nuceni udržovat status quo, ale existuje i  způsob, jak se v postavě caesara bránit a bojovat proti občanské válce.

Co se týká délky hry – podle odhadu Paradoxu kampaň poběží zhruba 300 let a skončí na počátku prvního století našeho letopočtu, zhruba v době, kdy Augustus centralizoval říši. Žádný definitivní termín konce nebyl stanoven, ale je jisté, že křesťanství ve hře nebude zahrnuto, takže patrně nepřekročíme rok 32 našeho letopočtu.  Je trochu zvláštní, že hra s názvem Imperátor má skončit zrovna v době, kdy nastoupil první skutečný imperátor, ale dá se očekávat, že následující DLC to změní.

Boj zřejmě bude probíhat jako v ostatních hrách Paradoxu, ale vojenských jednotek má být více druhů. Kromě jízdních lukostřelců a lehké a těžké pěchoty budete moci vycvičit některé speciální jednotky, založené na vojenských tradicích spojených s vaší kulturou (za předpokladu, že máte přístup ke správným zdrojům). Některé britské kmeny mohou mít například vozy a země, které mají přístup k velbloudům nebo slonům, je mohou použít v bojích. Mnoho východních kultur využívá lukostřelce. Mezi tím, jaký druh vojenských bonusů mohou Římané odemknout ve srovnání s germánskými barbary, bude výrazný rozdíl, nehledě na speciální jednotky, založené na různých tradicích.

Bojový systém byl v postoji armády obohacen přidáním principu kámen – nůžky – papír. Umožní vám předvídat, který postoj nepřítel použíje a vybrat si proti němu správný protitah. Čerstvé poškození armády si vybere daň na její pohylivosti a nákladech na údržbu. Římská vojenská tradice armádě naštěstí umožňuje budovat silnice a zrychlit tak jejich pohyb až o 50%. Jiné římské tradice budou použity k modelování armádních reforem Gaia Maria, ze kterých vzešly legie takové, jaké je známe dnes.

Poslední důležitá mechanika se týká obchodu. Každá oblast na mapě generuje nějaké zboží – cokoli od obilí přes víno až po válečné slony. Nastavení obchodních cest vám umožní přinést více konkrétního zboží do oblasti, kde jej nejvíce potřebujete, nebo zajistit určitým oblastem přístup ke zdrojům, které nemají. Pokud chcete, aby vaše populace v některé nedávno kolonizované oblasti rostly rychleji, můžete jim dodávat obilí z Egypta a vytvořit tak zde přebytek jídla. Na oplátku můžete vyvézt nějaké víno, které zvýší úroveň štěstí populace v jiné oblasti. Železo je nezbytné k výcviku některých vojenských jednotek, dřevo je zase důležité pro stavbu lodí. A to jsme probrali jen některé druhy dostupného zboží.

Už v této rané alfa fázi Imperator: Roma se toho ukázalo hodně. Letos bychom se toho na stránkách společnosti Gamescom měli dozvědět více. Paradox slibuje začátek roku 2019.

______________________

Vypadá to velice zajímavě a myslím, že se máme opravdu na co těšit. Doufejme, že to opravdu bude ten začátek roku 2019. Paradox začal vydávat i vývojářský deník. Pokud to bude v mých silách, každý vám přeložím, abyste věděli, co vás čeká. Zítra vyjde první.

WhiteHorse