Imperátor – deník vývojáře č. 32

Zdravím vás. Vítejte u 32. dílu deníku vývojáře Imperátora! Dnes se podíváme, jak je to v Imperátorovi se žoldnéři. Díl 31 a 32 jsem vynechal, protože se jednalo o silvestrovské a novoroční mlácení prázdné slámy a nebylo tam nic zajímavého. Dobrá zpráva: Imperátor přešel do bety a usilovně se na něm vychytávají bugy.

 

Žoldnéři

V době Imperátora fungovaly armády v různých tvarech a formách a na mnoha úrovních profesionality. Nejlépe je to vidět na vojenských tradicích, o kterých už jsme mluvili a ke kterým se ještě vrátíme. Je ovšem nutné podotknout, že všichni vojáci nebojovali za zemi, ve které se narodili. Důležitou roli v historii hráli žoldnéři, jako byli krétští lukostřelci, slavní Mamertinové a další. Občas hrály žoldnéřské skupiny v konfliktech rozhodující úlohu, zejména když opustily svého zaměstnavatele, který jim nemohl zaplatit.

V Imperátorovi jsou žoldnéřské armády přítomny neustále. Najdete je na celé mapě, pod jejich vlastními prapory, s grafikou jednotek místní kultury. Dokud není žoldnéřská jednotka najata, nezapočítává se do zásobovacího limitu města, ve kterém se nachází. Žoldnéřské jednotky mají svého generála, vůči němuž jsou jeho vojáci loajální.

Přehledová obrazovka žoldnéřů. Na ní vidíte, jaké žoldnéřské jednotky existují (tříděno podle blízkosti) a kdo je najal. Zobrazuje také měsíční cenu jednotek. Vidíte, že Papírius má nezaměstnané jednotky mezi Římem a Etrurií. Najmout jednotku žoldnéřů stojí jednorázově 50 vojenské síly, ale po dobu jejich zaměstnávání jim musíte platit všechny výdaje (je to o 400% víc, než by vás stála vlastní armáda). Najatá armáda ihned přechází pod vaši kontrolu, ale někdy je nemůžete hned využít. Jednotky, najaté mimo vaše území, začínají ve stavu exilu a musejí se nejprve přesunout na vaše území. Teprve pak je můžete využít v jakémkoliv konfliktu. Můžete si najmout jakoukoliv armádu ve vašem diplomatickém dosahu, ale pamatujte na to, že pokud bude daleko, může vás to přijít dost draho. Musíte jim totiž platit ode dne, kdy jste je najali.

Jakmile už najatá armáda nebude ve stavu exilu, můžete ji normálně využívat jako každou jinou armádu. Jedinou výjimkou je, že nemůžete odstranit jejího vůdce, nebo některé jednotky. Budou však využívat vaše vojenské bonusy, můžete měnit jejich rozmístění a vojenské taktiky.

Stejně jako jinou armádu můžete i tu žoldnéřskou rozpustit, pokud zrovna není v bitvě. Jejich vysoká cena za údržbu ovšem znamená, že zamýšlené rozpuštění může být docela drahé. Rozpuštěná žoldnéřská armáda bude považována za volnou k pronájmu a zahájí svou cestu do domovské lokace.

 

Dezerce a žoldnéřští princové

Žoldnéřská vojska nebyla užitečná jen svým zaměstnavatelům. Muži jako Pyrhos a mladý Agathokles si udělali jméno jako žoldnéřští velitelé, když jejich domácí vyhlídky nebyly příliš dobré. O následnictví a monarchiích ještě budeme mluvit, ale je pravděpodobné, že seznam žoldnéřských společností bude doplněn o postavy ze širšího herního světa, jako jsou nevolení dědicové.

Pokud nebudete moci zaplatit svým najatým žoldnéřům, vzbudí to u nich značnou nevoli. Může k tomu dojít při záporném saldu vaší pokladny a žoldnéři se pak mohou ve válce přidat ke druhé straně.

Tolik o žoldnéřích. Příště se dozvíte něco o legitimitě, následnictví a věcech kolem něho.

WhiteHorse