Češtiny a ačívmenty (aktualizováno)

(Aktualizováno) Není důležité zúčastnit se, nýbrž zvítězit a získat ačívmenty, říkaval jistý Coubertin. Mnozí z vás si stěžovali, že s češtinami nelze ačívmenty získat. Když jsem při jednom překladu narazil na zmínku o kontrolním součtu, začalo mi být jasné, proč to nejde.

Cyklický redundantní součet, neboli CRC (Cyclic redundancy check), je funkce, kterou lze mimo jiné zjistit, zda soubor nebyl změněn. Paradox u některých herních souborů tuto kontrolu zjevně provádí. Proč? Protože umožňuje komukoliv měnit hry dle jeho libovůle a vytvářet k nim mody. Je tedy možné změnit parametry hry i tak, že hra bude výrazně jednodušší. Ačívmenty jsou ale úspěchy, které má hráč získat pomocí vlastního úsilí, šikovnosti a strategického myšlení, ne změnami v nastavení parametrů hry. Proto Paradox kontroluje soubory, ve kterých lze přepsat parametry, které by při získávání ačívmentů mohly ovlivnit obtížnost stejně, jako cheaty.

Potíž je v tom, že Paradox do těchto často souborů zapisuje i věci, které je třeba překládat. Například v DLC Holy Fury (CK2) Paradox usoudil, že když máte českou kulturu, je nutné používat echt česká jména provincií, jako je například Saaz, Grätz, Sudböhmen, Prag nebo Pilsen a samozřejmě tato jména umístil do souborů, které kontroluje. Přeložil jsem je, protože mám o českých jménech trochu jinou představu, než Paradox. Hra vám pak bez uvedení důvodů oznámí, že na ačívmenty nemáte nárok.

Co z toho plyne? Klidně můžete hrát v češtině a získávat ačívmenty, ale v takovém případě musíte použít jen překlad z adresáře LOCALISATION a ostatní vynechat. Samozřejmě nebudete mít přeloženou spoustu jmen, ale získáte vytoužené ačívmenty. To se týká většiny překládaných her Paradoxu, s výjinkou Imperátora.

V případě Crusader Kings 2 je kromě souborů z adresáře LOCALISATION také nebytně nutné instalovat české fonty (které Paradox nehlídá). Bez nich se vám čeština správněne zobrazí. Nevím, jak je to s ačívmenty u Victoria 2, ale platí tam totéž. Instalovat fonty i češtinu. Imperátor s češtinou ačívmenty vůbec nepřipustí, protože tam Paradox hlídá i adresář LOCALISATION.

Děkuji všem, kteří mou teorii potvrdili.

WhiteHorse