Čeština pro Stellaris Distant Stars 2.1.0

Verze 2.1.0 přinesla poměrně velké množství drobných, ale příjemných změn a musím je pochválit. Jsou to sice většinou z pohledu hráče drobnosti, ale drobnosti příjemné, které zvyšují přehled a informovanost. V minulých verzích jsem některé změny nehodnotil jako příliš povedené a pochybnosti jsem měl zejméne u povinného systému hyperlinek. Některé nevýhody tohoto systému samozřejmě zůstávají, ale celkem vzato musím konstatovat, že teď je hra od začátku obohacena o nutnost strategického plánování a rozmísťování astrobází a je proto zajímavější. Líbí se mi, že síť hyperlinek není odhalena od samého počátku a zobrazuje se pozvolna, podle postupujícího průzkumu galaxie.

AI stále provozuje poněkud nepochopitelné věci. Fanatičtí evangelisté mi hned po prvním kontaktu věnovali jako výraz sympatií nemalou sumu1000 energokreditů, aby mi po krátké době sdělili, že jsem odporný kacíř a nemají mě rádi. Přitom jsem jim nechutně podkuřoval a vůbec dělal vše pro zachování vřelých vztahů. Jsou to prostě hloupí emzáci.

Paradox pochopitelně k této verzi přidal i tuny textů a různých eventů navíc, aby si hráč za vydaná eura přišel na své. Setkáte se s bludným kapitánem, zaviníte zánik lodě cizinců, umře vám oblíbené zvířátko, zjistíte, že není radno strkat nos do zamčených dveří a zažijete spoustu jiných žertovných příhod. Uvidíte, že migrace je dobrá a jestli jste doteď nebyli dostatečně sluníčkoví, tak teď se z vás stanou echt solármani. Řekněte sami – kdo by si nepřál integrovat do své civilizace polinteligentní plže? Zejména když jsou všichni lékaři a inženýři?

Překlad mi trval trochu déle, než jsem očekával. Paradox tentokrát zabředl hluboko do vědy a přeložit to tak, aby to alespoň vědecky vypadalo, bylo poměrně namáhavé. Musím vás varovat. Nepokoušejte se nad těmi žvásty přemýšlet. Paradox tam ve jménu zábavy plká strašlivé vědecké nesmysly, takže laik žasne, odborník se diví.

Jedna z nevětších pitomostí, na kterou jsem tam narazil, je harddisk nanostroje. Harddisk nanostroje! Fakt harddisk nanostroje! To jsem si nevymyslel. Najdete to v originálním souboru distant_star_l_english.yml na řádku 2010, proměnná distar.9000.lcluster_clue_desc_1 ve třetí větě – cituji: „From what remained of the nanite’s hard drive we have extracted data…“ Zkuste si představit, na jaké technologii by asi musel takový harddisk být založen, když už teď narážíme na fyzikální limity a přitom se velikost harddisků nedá označit ani za mikro, natož pak za nano.

Nuže, budeme se tvářit, že nic nevíme ani o harddisku ani o nanostrojích a že tomu věříme. Na funkci to nemá vliv, je to jen hra a kdo chce dělat opravdovou vědu, zjistí si informace na serverech, kde o skutečné vědě hovoří lidé, kteří jsou k tomu kompetentní.

Stahujte češtinu a bavte se. Emzáků se nebojte a na množství nesmyslů nehleďte.

Čeština

WhiteHorse