Čeština pro Imperator: Rome 1.1.1

Tak jsme se konečně dočkali. Imperátor je česky a po obvyklých porodních bolestech a vynechání prvních verzí si můžete stáhnout češtinu pro verzi 1.1.1. Je samozřejmě kompatibilní s nižšími verzemi. Paradox v této hře nezařadil polský překlad, takže vznikl problém s fonty – základní verze nepodporuje českou verzi UTF-8 a nezobrazuje diakritiku. To se ale podařilo vyřešit. Kolega Freskot pro nás upravil fonty tak, aby zobrazovaly české znaky s diakritikou. S překladem mi pomohla Sibyla, se kterou se rozvíjí nadějná spolupráce.

Imperátor si zatím vysloužil rozporuplná hodnocení a mnoho hráčů ho označuje za propadák. Při testech češtiny se mi to však nezdálo tak tragické. Vzpomeňte si, jak vypadaly jiné paradoxí hry v prvních verzích. Co je na této hře vysloveně špatné, je rozmístění textů, zejména v popup zprávách.

Paradox texty rozkouskoval na jednotlivé segmenty a skládá z nich věty, ale je to udělané a poskládané tak blbě, že se to v podstatě nedá nijak rozumně přeložit. Mnohdy to nemá logiku ani z hlediska anglické syntaxe. Proto jsem si musel v některých případech nehorázně vymýšlet a přepisovat původní texty tak, aby to vůbec nějaký smysl dávalo. Ti, kteří už to mají za sebou anglicky, to poznají, ti, kteří budou hrát jen česky, by to poznat neměli.

Už jste si nepochybně zvykli, že „Velitelka Eva přijel do Praha, aby se tam účastnil sněm“, takže víte, že tohle není chyba češtiny, nýbrž její vlastnost. Můžete však narazit na texty, které nebudou dávat smysl. Ty mi hlašte a já se je pokusím nějak opravit. Nezaručuji, že to vždy bude možné. Zatím jsem při testech nenarazil na nic, co by bylo vysloveně nesrozumitelné.

Než přikročíte k instalaci češtiny, pečlivě si pročtěte soubor „jak instalovat.txt“ a do puntíku se jeho instrukcí držte. Není to nic složitého, ale pokud si někdo bude hrát na chytráka, může splakat nad vejdělkem.

Češtinu je zkázáno umístit na jiné servery, zejména na Steam!

Čeština

Pokud narazíte na nějaké chyby, posílejte je na naše fórum do vlákna čeština.

WhiteHorse