Stellaris – galaktický trh v updatu 2.2

V novém updatu 2.2 Le Guin bude galaktický trh. Jak už bylo řečeno dříve, zatím nelze zveřejnit vše, co bude tento update obsahovat a obrázky nemusejí být tím, co vyjde ve finální verzi.

Trh
Trh je nové rozhraní, přístupné z horního pruhu, kde můžete kupovat a prodávat zdroje. Zdroje se prodávají a kupují za energokredity a jejich ceny se odvíjejí od různých faktorů, jako je zakladatel galaktického trhu, poptávka a nabídka a zřejmě také od různých událostí. Součástí skutečné ceny zdroje je také tržní poplatek, který se bude platit za každý prodej a nákup a bude činit 30% hodnoty nákupu. Tento tržní poplatek je tam proto, aby nebylo možné vydělat nákupem a okamžitým následným prodejem zdrojů za vyšší cenu. Se zdroji se může obchodovat buď nárazově ve velkém, nebo nastavením měsíčního obchodu, kdy si například určíte, že chcete měsíčně nakoupit 10 minerálů a prodat 20 jídla. Můžete také nastavit minimální a maximální cenu, abyste zajistili, že kolísání cen nerozvrátí ekonomiku vaší říše.

Vnitřní a galaktický trh
Na počátku hry bude mít říše přístup jen na vnitřní trh. Ten představuje obchod s aktéry vaší říše, jako jsou společnosti a místní vlády, nebo v případě společného vědomí znovu zpracovávané zdroje. Ceny na vnitřním trhu jsou vždy poněkud vyšší, než na galaktickém trhu, takže přílišné zaměření na obchod bude v prvních desítkách let hry nevýhodné. Některé říše – například žravá hejna – budou mít přístup jen k vnitřnímu trhu a tak by na něm mohly mít lepší ceny (to se zatím jen testuje a vyvažuje). Jakmile se hra dostane do fáze, kdy alespoň jedna říše bude vědět o nejméně 50% jiných říší v galaxii, bude založen galaktický trh. Říše, která splní tato kritéria, bude vybrána jako zakladatel trhu. Její hlavní systém se stane sídlem tohoto trhu, vybuduje speciální stanice a bude označen na mapě. V té době v každé říši (asi kromě žravého hejna a podobných), která o hlavním sídle galaktického trhu ví, bude mít k němu přístup a bude jej moci využívat. Ten, kdo ovládá sídlo galaktického trhu, bude mít menší poplatky a vyšší obchodní hodnotu obchodních tras. Více se dozvíme později.

Ceny na galaktickém trhu jsou vždy nižší, než na vnitřním trhu, ale budou kolísat podle nabídky a poptávky. Při prodeji minerálů se jejich tržní cena sníží a při nákupu se naopak zvýší. Nákup a prodej, který uskutečníte na galaktickém trhu, tak neovlivní jen vaše ceny, ale také ceny všech ostatních říší. Bude tedy možné spekulativně prudce zvýšit ceny potravin nákupem obrovského množství jídla a zničit tak ekonomiku říše, která je na dovozu jídla závislá. Nebude možné, aby zdroj na trhu ‚došel‘, takže vždy budete moci nakoupit kriticky potřebný zdroj, ale může být opravdu až extrémně drahý. Některé zdroje však budou nedostupné, dokud nebudou na trhu říše, které je těží v dostatečném množství (například temná hmota a některé vzácné strategické zdroje). Cílem této strategie je udělat z trhu životaschopý mechanismus, ve kterém budete moci specializovat svou ekonomiku na dovoz zdrojů, které vám chybí, nebo naopak na vývoz zdrojů, kterých máte přebytek.

Obchodní enklávy
Trh má podobné funkce jako obchodní enklávy z DLC Leviathan a proto se význam enklávy pro ty, kdo hrají s tímto DLC, změní. Místo obchodování s jídlem, energií a minerály vám obchodník prodá vzácné zdroje (vzácné krystaly, nestálé substance a exotické plyny) formou měsíčních obchodních nabídek za výhodné ceny. Každá obchodní enkláva bude nabízet jeden z těchto zdojů. Kromě toho jakmile dosáhnete názoru +50, prodá vám obchodník zvláštního vůdce guvernérského typu s unikátní obchodní schopností. Pokud budete ovládat systém s obchodní enklávou a nadto budete mít jeho názor +50, budete moci postavit na astrobázi speciální budovu, která sníží vaše tržní poplatky a umožní vám levnější obchodování na galaktickém trhu.

Poznámka na závěr: zatím nebyla řeč o trhu s otroky. O něm se bude mluvit až později.

Tak to je zatím vše. Příště si něco řekneme o sektorech a frakcích.

Nevím, jak vy, ale já se začínám fakt těšit. Ze Stellaris se zřejmě stane strategie par excellence, která možná překoná i ostatní Grand Strategy Paradoxu.

WhiteHorse