Imperátor – deník vývojáře č. 9

Zdravím vás. Vítejte u 9. dílu deníku vývojáře Imperátora! Dnes začneme mluvit o diplomacii a podíváme se na několik jejích vlastností.

Pokud neustále považujeme CKII za novou hru, Imperator se zařazuje do „nové generace her“. Názory zde mohou být protichůdné, takže můžete milovat někoho, kdo vás nenávidí a můžete detailně zjistit, co je příčinou této věci.

Jak se v našich hrách od CKII stalo dobrým zvykem, AI vám přesně řekne, proč přijme či odmítne určitou diplomatickou akci.

V EU4 jsme uplatnili koncept agresivní expanze, ale byl implementován poněkud těžkopádně. V Imperatorovi je pro vaši zemi stanovena hodnota AE, která odpovídá hanbě ve starších hrách. Můžete tak vidět přicházející úpadek a podobně. Ta se aplikuje ve všech kalkulacích názoru pro každý stát v závislosti na tom, jaký je jeho status vůči vám.

Stát v závislosti na svém hodnocení může mít několik diplomatických vztahů, na které potřebujete volné sloty. Každá aliance nebo poplatnictví se počítá jako 1 vztah, zatímco obranná liga se počítá za jediný vztah a zabírá jeden slot, bez ohledu na její velikost. Za každý vztah, překračující limit vztahů, se všechny vaše náklady zvýší o 10%.

Jedna z pěkných novinek v Imperatorovi je obranná liga. Jedná se o čistě obranné společenství, které může sdružovat více států a slouží k obraně každého člena ligy, na kterého někdo zaútočí. Vůdcem ligy je ten, kdo do ní zve další členy. Obranná liga zabere jen jeden vztahový slot, bez ohledu na počet jejích členů. Členem obranné ligy se mohou stát jen městské státy a menší mocnosti.

K dispozici budou tyto diplomatické akce:

Vyhlášení války nebo žádost o mír
Nabídka či rozpuštění aliance
Vyhlášení záruky
Požádat o vojenský přístup nebo ho zrušit
Žádat, přerušit, nebo zrušit placení tributu
Požádat o obchodní přístup nebo ho zrušit
Podporovat rebely
Vytvořit nárok
Přizvat do aliance, vyhodit z aliance nebo ji opustit
Zlepšit vztahy
Poslat dar
Intervence do války
Pohrozit válkou
Vynutit mír
Prodat město

Přiští týden se podíváme na hodnocení země a jak ovlivňuje vaše možnosti.