Imperátor – deník vývojáře č. 43

Zdravím vás. Vítejte u 43. dílu deníku vývojáře Imperátora! Dnes se znovu zaměříme na válečniství. Imperátor přebírá mnoho známých věcí od předchozích her, takže z toho, o čem dnes bude řeč, toho budete asi už hodně znát.

 

Roztříštěný ustup

Roztříštěný ústup je koncept, který používají i starší hry Paradoxu, například EU4 a znamená to, že poražená armáda může ustoupit na bezpečné území, aniž byste na ni mohli zaútočit. Majitel armády nemůže ústup přerušit, ani zvolit jiný cíl ústupu.

Roztříštěný ústup v Imperátorovi není jen následek prohrané bitvy. Lze jej také kdykoliv zahájit tlačítkem ‚Plný ústup‘ v interface armády. To také umožňuje armádě, uvězněné v zóně kontroly nepřátelských pevností, ustoupit na přátelské území.

 

Uvolnění obléhání pevností

Na obrázku vidíte příchod statečných Bójů, kteří ulehčí Mauryjskými vojáky obléhané pevnosti. Bójská armáda je považována za obránce a Mauryjská armáda utrpí terénní penalizaci, protože pevnost stojí na kopci. Pevnosti se vždy stavěly na nejlépe bránitelných územích, jako jsou hory, průsmyky, kopce a podobně. To nejen pomůže obráncům, ale také často umožní a posílí pokus o ulehčení obleženému městu. Armáda obléhatele najednou zjistí, že stojí mezi opevněním a armádou, která mu jde na pomoc.

Aby se tato možnost usnadnila a ochrana vašich armád se stala důležitou, chápe Imperátor každou armádu, napadenou při obléhání,  jako bránící se stranu. To znamená, že ulehčující síla získává bonusy z hájitelného terénu, i když obléhatelé byli na svém místě jako první.

 

Zamčení pohybu

Jako v každé hře Paradoxu zůstává armáda na místě, kde zahájila pohyb až do ukončení posunu k jeho cíli. Teprve pak se přesune do zvoleného cíle. Pokud tedy přerušíte příkaz k přesunu mezi Ostií a Římem, armáda nezůstane někde napůl mezi Ostií a Římem, ale zůstane v Ostii, připravena na nové rozkazy.

Aby nikoho nenapadlo na poslední chvíli zrušit pohyb při válce, po dosažení 50% určené trasy do nové lokace bude pohyb uzamčen. Jednotka může stále dostávat nové rozkazy, ale ty zůstanou ve frontě a budou čekat na splnění předchozích rozkazů.

 

Přijetí kontroly obléhání

Pokud se na obléhání jednoho města podílí více armád než jedna a vy jste válečný vůdce, nebo vládce země, která obležení vede, můžete se ujmout vedení obléhání. Pak to budete vy, kdo po dobytí ovládne město.

 

Připojení

Když vaše armáda není dost velká, aby porazila nepřítele, bude se jí hodit pomoc spojenecké armády. Někdy budete chtít, aby armáda spojence či poddaného následovala některou vaši armádu. V armádním rozhraní je přepínač, který umožňuje připojit spojenecké vojáky k vaší armádě a přepínač, který pro změnu vaši armádu připojí ke spojenecké armádě.

 

Převod okupace

Cílem většiny válek je získat teritorium, které jste si vyhlédli. V chaosu války s mnoha účastníky však není jisté, že to území či město nakonec dostanete. Pro usnadnění hranic a spolupráce mezi spojenci je v pohledu provincie tlačítko, kterým můžete převést okupaci na některou ze stran, která bojuje na vaší straně. AI poddaní ho také použijí k zajištění toho, co jste požadovali a co očekáváte od mírové smlouvy.

 

Změny bojových taktik

A nakonec něco o bojových taktikách. V původním systému taktik vznikaly různé potíže, proto v něm došlo ke změnám.

Už tam nesjou obranné a útočné taktiky. Místo toho zvolíte pro svou armádu jednu taktiku, a ta se uplatní podle toho, zda jste obránce, nebo útočník. I když se stále uplatňují bonusy nebo penalizace podle taktiky, vybrané soupeřem, je nyní jejich účinnost závislá na složení vaší armády. Jedinečné postavení vojenských tradic bylo nyní změněno na bojové taktiky, které budete odemykat a budou poskytovat trochu vyšší bonusy s jiným porovnáním, než se základním.

Maximální účinnost generických bojových taktik nyní poskytuje bonus 20%. Odemykání taktik z tradic přidává dalších 5%. Všechny generické taktiky budou mít další odemykatelné taktiky, které jsou účinnější jako protitaktika a zároveň slabší v obraně a naopak.

Například uvolňovací taktika Falanga je velice účinná proti taktice překvapivého útoku, ale bonus, který získáte, závisí na složenívaší armády a její vhodnosti pro tuto taktiku. V tomto případě může být 9,7%.

Tento nový prvek stále zachovává snahu předvídat volbu taktiky vašeho soupeře, ale přidává i určité srovnání, která taktika je účinnější v závislosti na složení vaší armády.

Na obrázku si Seleucidi vybrali taktiku Falanga, která je účinná proti taktice Překvapivého útoku, zvolené Antigonidy. Seleucidské vojsko má pro taktiku Falanga téměř ideální složení.

To je tento týden věchno. Příště se podíváme na barbary a způsoby, jak se s nimi vypořádat.

WhiteHorse