Imperátor – deník vývojáře č. 28

Zdravím vás. Vítejte u 28. dílu deníku vývojáře Imperátora! Dnes se vrátíme k bojovým mechanismům. O někerých už jsme se bavili dříve.

 

Bitvy a rozmístění

V době, kterou pokrývá Imperátor, se bitvy v mnoha ohledech lišily od bitev v dobách, které pokrývají naše jiné hry. Bojový systém jeho předchůdce, Europa Universals: Rome se týkal unikátních druhů jednotek s jejich silnými i slabými stránkami, ale byl spíše typu Europa Universalis. V Imperátorovi jsme boj pozměnili tak, aby odpovídal vašemu očekávání, své době a poskytl vám větší kontrolu nad tím, co se děje na bojišti. Stejně jako v EU:Rome se bojová jednotka pokusí poškodit jednotku před sebou.

Pokud tam žádná jednotka není, může poškodit jednotku sousedící úhlopříčně. Hodnocení manévrů každého typu jednotky určuje, jak vzdálený cíl si může jednotka vybrat (přehled typů jednotek najdete zde). Jak velké poškození může jednotka způsobit závisí na její síle vůči jednotce, která čelí útoku. Například těžká pěchota způsobí větší poškození lehké pěchotě. Jednotky mohou být souhrnně posíleny některými vojenskými tradicemi a schopnostmi jednotek, některým terénem, nebo dobře vybranou bojovou taktikou.

Na rozdíl od svých předchůdců nemůže v Imperátorovi působit žádná jednotka z druhé řady. Místo toho je zde primární fronta a sekundární fronta. Primární fronta vstupuje do bitvy jako první. Poškozuje nepřátelským křídlům morálku a způsobuje poškození nebo vyřazení jednotek. Sekundární fronta se pak přesune dopředu a stane se novou primární frontou. Po stranách jsou rozmístěny jednotky, určené jako křídla. Ty budou drtit nepřátelský bok a poté – bude-li to možné – udeří na střed (podle hodnocení jejich manévrů, jak je popsáno výše).

V armádním rozhraní si budete moci vybrat, které jednotky postavíte do primární fronty, sekundární fronty a na křídla. Možnosti výběru budou záviset na vašich vojenských tradicích, ale hráč nebo AI si je pro každou armádu může změnit. Lze také stanovit velikost křídel – 2, 5 nebo 10 skupin. Některé typy jednotek jsou nyní díky skriptům schopny způsobit vyšší poškození morálky nebo větší hmotné škody a jsou tak vhodné pro různé role.

Ve většině případů to bude znamenat, že nejprve uvidíte první fázi potyčky, kdy vaše primární fronta likostřelců nebo lehké pěchoty zkusí způsobit tolik poškození, kolik bude možné, aby druhé straně podlomila morálku a přiměla ji ustoupit. Pak následují jednotky sekundární fronty, obvykle složené z těžších jednotek, jako jsou těžká pěchota nebo váleční sloni. Možná budete chtít na křídla umístit jednotky s vysokou manévrovací schopností, jako je lehká kavalerie, nebo některé jednotky vyslověně vhodné k protiútoku na nepřátelská křídla. Výběr je neomezený a můžete tam umístit jakýkoliv typ jednotky. Pokud budete hrát za zemi se specifickými bojovými bonusy, určitě to ovlivní výběr jednotek při jejich rozmístění. Můžete klidně zkusit i něco neočekávaného.

Kromě modifikátorů síly vůči jiným jednotkám jsou k dispozici také modifikátory poškození morálky, ať už se jedná o poškození utrpěné, nebo způsobené. Lukostřelci utrpí o 25% větší poškození morálky a těžká pěchota způsobí větší poškození síly jednotek nepřítele.

 

Bojový indikátor

Když se očekává bitva na místě, kam směřují dvě armády, Imperátor zobrazí bojový indikátor, stejně jako v Europa Universalis, nebo Crusader Kings. Do Imperátora jsme přidali k tomuto indikátoru některé další informace, aby hráč získal rychlejší přehled o důležitých bojových údajích. Indikátor mění vzhled podle pravděpodobnosti vítězství a tooltip zobrazí, proč to předpokládá zrovna takhle. Výsledek boje ovlivňuje mnoho faktorů a společně s náhodnými prvky se může stát, že se boj vyvine jinak, než se původně čekalo. Rozhodně vám však umožní zhodnotit šanci na úspěch a podívat se na některé faktory, které by se jinak musely složitě hledat v rozhraní hry.

 

Oslabení

Konstantním bojovým faktorem od válečnictví této doby až do dneška jsou vedlejší ztráty, nesouvisející s bojem. Armády, které se přesouvají přes nepřátelské území, nebo oblasti obecně neschopné je podporovat, mohou často utrpět vyšší ztráty, než v přímém boji. Stejně jako v ostatních Grand Strategy, jako jsou Crusader Kings a Europa Universalis budou mít jednotlivé lokality zásobovací limit, určující velikost armády, kterou daná lokalita může podporovat bez oslabení armády. Oslabení armády muže zvýšit také nepříznivé počasí, nebo drsný terén. Armáda v pouštním městě nebo v lokalitách s krutou zimou vždy utrpí oslabení 1%. Základní oslabení v provincii je zobrazeno vedle lebky.

Horské soutěsky, cesty a ostatní fičůry na mapě znamenají, že při kampani budete muset věnovat mapě zvýšenou pozornost. Nebezpečná cesta vám může způsobit větší oslabení, než byste čekali. Automatický pohyb bude vyhledávat kratší cesty s menším oslabením (bude-li to možné), ale někdy možná raději sami zvolíte cestu přes poušť, abyste byli v cíli rychleji.

To je dnes vše. Příště se podrobněji podíváme na obchod a diplomacii.

WhiteHorse